تکنولوژیخودرو
موضوعات داغ

سوییچ خودرویتان را درون فریزر بگذارید!

به دلیل رشد سرقت خودروهایی که سوییچ بدون کلید دارند کارشناسان پیشنهاد کرده اند برای جلوگیری از سرقت این گونه خودروها سوییچ آنها در فریزر نگهداری شود.

همانطور که میدانید امروزه برخی از خودروها دارای سوییچ بدون کلید هستند که از طریق امواج میتوانند درب خودرو را باز کنند.

شاید برای افرادی که به تازگی خودرویی خریداری کرده اند که دارای سوییچ بدون کلید میباشد پیش آمده باشد که زمانی که خودرو خود را درون پارکینگ منزل و یا کنار خیابان پارک کرده اند و پس از ورود به منزل ریموت خودرو را بر روی میز و یا هرجای دیگری نزدیک به درب خروجی منزل رها کرده اند و به سراغ کارهای منزل و استراحت رفته اند و سپس صبح که قصد رفتن به محل کار و یا دانشگاه را داشته اند با جای خالی خودرو رو مواجه شده اند.

این دسته از افراد به دلیل اینکه خودروشان دارای سیستم شناسایی الکترونیکی است تصور می کردند خودروشان امنیت بالایی دارد اما متاسفانه با وجود چنین قابلیتی قربانی حمله رله سارقان شده اند.

سوییچ بدون کلید چگونه عمل می کند؟

سوییچ های بدون کلید با دزدگیرهای دیگر متفاوت هستند زیرا برای باز کردن درب خودروهایی که دارای سوییچ بدون کلید هستند نیازی به فشردن دکمه ای نیست بلکه در اینگونه خودروها لازم است تا سوییچ را نزدیک درب خودرو گرفت تا از طریق امواج سوییچ و درب خودرو با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و سپس درب خودرو باز می شود.

البته باید گفت خودرو سازان جهت جلوگیری از سرقت فاصله بین سوییچ و درب خودرو را برای باز شدن به دو متر محدود کرده اند.

اما بازهم خودروهایی که دارای سوییچ بدون کلید هستند از طریق حمله رله سرقت می شوند.

اما حمله رله چیست؟

در حمله رله سارق یک دستگاه به نام رله را در نزدیکی درب منزل جایی که حدس می زند سوییچ بدون کلید خودرو در آن نزدیکی رها شده باشد را نگه می دارد و شروع به جستجوی سیگنال رادیویی می کند و هنگامی که سیگنال دریافت شد، سیگنال را به دستگاهی شبیه سوییچ خودرو که در دست همدستش قرار دارد ارسال می کند به این ترتیب سیستم امنیت خودرو به اشتباه فکر می کند سوییچ اصلی خودرو نزدیک درب خودرو شده و درب ها باز می شوند همچنان سارقان با تکرار همین مراحل میتوانند خودرو را روشن کنند.

گفته می شود سابقه حمله رله به سال 2011 بر میگردد زمانی که محققان سوئیسی آن را به کمک دستگاه هایی با هزینه بالا نمایش دادند.

همچنین در سال 2017 محققان موسسه Qihoo360 (موسسه امنیتی پکن) با هزینه 22 دلار حمله رله ای را ساختند که دامنه حمله رله به خودرو های پارک شده تا 300 متر بهبود بخشید.

راه مبارزه با حمله رله چیست؟

آمار بدست آمده نشان می دهد در 5 سال گذشته سرقت خودرو در انگلیس 50 درصد افزایش یافته است، به گونه ای که در سال های 2017 و 2018، بیش از 112 هزار خودرو به سرقت رفته است.

شرکت های خودرو سازی برای مقابله با حمله رله نحوه عملکرد سوییچ ها را تغییر داده اند به عنوان مثال اگر سوییچی به مدت 5 دقیقه تکان نخورد به صورت اتوماتیک خاموش می شود.

رتبه بندی جدیدی که توسط Thatcham Research منتشر شده است نشان می دهد که شرکت های فورد، بی ام و، آئودی و فولکس واگن بهترین عملکرد را در برابر حمله رله داشته اند.

مدیر فنی نهاد Thatcham Research بیان کرد:

 قابلیت حسگر حرکتی یک راه حل موقتی است و شرکت های خودرو سازی باید به فکر راه حل دائمی برای حل این مشکل باشند.

همچنین گفته شده افرادی که دارای خودروهایی هستند که سوییچ بدون کلید دارد و سوییچ آنها قابلیت حسگر حرکتی ندارد خودروشان بیشتر در معرض سرقت قرار دارد.

در نهایت به این دسته از افراد پیشنهاد شده است سوییچ خودرو خود را در محلی که امکان انتقال امواج رادیویی وجود ندارد مانند فریزر بگذارند و یا بررسی کنند آیا می شود در مواقعی که به سوییچ خود نیازی ندارند آن را خاموش کنند.

منبع: isna

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا